يکشنبه 30 تير 1398 - 18 ذو القعدة 1440 - 21 ژوئیه 2019
آثار باستانی


آثار باستانی

روستای کندوان

 یکی از روستاهای دهستان سهند می باشد که در 18 کیلومتری جنوب اسکو در دامنه سرسبز سلطان داغی و در 50 کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده است. روستای تاریخی کندوان در دامنه شمالی ارشد داغی و قسمت غربی توده کوهستانی سهند در بخش شرقی دره آبرفتی قرار دارد.

آنچه به کندوان هویت باستانی داده وجود 117 خانوار و منزل مسکونی در درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره ای که روستاییان کندوان داخل این توده ها برای خود خانه مسکونی، آغل، انبار، کارگاه ایجاد کرده اند. وجه تسمیه کندوان به خاطر خانه های کندوئی شکلی می باشد که در دل صخره های کرانی کله قندی شکل تعبیه شده است و از خصوصیات این خانه هاست که هوای داخل آن در زمستان گرم و مطبوع و در تایستان خنک می باشد و درست برعکس بیرون که در این دهکده در تابستان مطبوع و معتدل و در زمستان و پربرف می باشد.

کوچه های دهکده کندوان در حقیقت همان شیارهای ناشی از جریان تخریبی آب های جاری است، خانه های صخره ای و سنتی کندوان از جنس لارها (Larha) و اینمبریست (Inembridt) است که در اثر مخلوط شدن مواد آتشفشان سهند با گل و لای حاصله از باران‌های سیل آسا به وجود آمده است و تپه های مخروطی و هرمی شکل بیش از 60 متر ارتفاع دارند که در درون هر مخروط بین دو یا چهار طبقه مسکن ساخته شده است که در اصطلاح محلی به این طبقات ( گیران – کران) می گویند.

درباره اوضاع معماری سنتی کندوان تعدادی از محققان و جغرافی دانان اعتقاد دارند که کندوان در ایران نظیری ندارد و نوع معماری آن از نوع معماری صخره ای است و چنین تعریف می کنند که معماری صخره ای، از نظر بازسازی بسیار پراهمیت تر از معماری معمولی است.

در معماری معمولی به وسیله مصالح ساختمانی آهک و گچ و خشت، هیات اصلی معماری را به وجود آورده اند. در معماری معمولی فضا نتیجه هیات اصلی و حجم ساختمان است در صورتی که در معماری صخره ای، عکس آن جریان دارد یعنی معمای از فضا شروع می‌شود. در مورد ایجاد طبقاتی به نام (کران) که خانه های کندوان در داخل این طبقات کنده شده نوع خاصی از معماری را به خود اختصاص داده است عقیده محققان چنین است.

معماری صخره ای روستایی کندوان در رابطه با کران های طبیعی و مناظر اطرافش دنیایی از زیبایی را آفریده است که در اثر فعل و انفعالات آتشفشاتی کوه سهند منظره ای بدیع، در یکی از خوش آب و هواترین نقاط آذربایجان ایجاد شده است که بیشتر به نظر خواب و خیال می آید.

ده ها واحد کران گوناگون چندتایی، جفتی، تکی، مخروطی، دوکی شکل یکی از مهم‌ترین مناظر طبیعی سرزمین ایران را مجسم ساخته است. بررسی های مربوط به نمونه شناسی یا تیپولوژی (Tipology) خانه های صخره ای کنداوان بررسی های مربوط که مهم ترین خصوصیت آن در ایجاد فضا پیروی اجباری از طبیعت و فرم ( کران ها)، در روستای کندوان کران ها عموماً دارای دو طبقه است و در بعضی موارد سه و حتی چهار طبقه نیز در آنها ایجاد کرده اند.

از طرفی وجود آب معدنی بسیار گوارایی که به عقیده پزشکان و مردم محل برای امراض کلیوی بسیار مفید و شفابخش است. وجود آب معدنی گوارا، خانه های صخره ای و مخروطی منحصر به فرد، دره سرسبز و خرم، آب و هوای بسیار مطبوع کوهستانی و وجود لبنیات مرغول و دلپذیر و عسل طبیعی از دیرباز روستای کندوان را مود توجه علاقمندان قرار داده است و محیط آرام بخش و سکونت شبانگاهی روستا توام با نسیم دلپذیری که از سهند زیبا می وزد.

یکی از چشمه ها که از اهمیت شایان و شهرت خاصی برخوردار است در نزدیکی روستای کندوان تحت عنوان چشمه آب معدنی کندوان ظاهر شده است جریان آب این چشمه دائمی بوده و تقریباً به طور یکنواخت می باشد. با این که در فصول پرباران تغییراتی در دبی چشمه به وجود می آید. آب دهی لحظه ای چشمه حدود نیم لیت در ثانیه است موقعیت دهانه چشمه به صورت کف دره ای و دو دهانه بوده و انتقال آب از حدود 10 متری به وسیله لوله پلیکا به منبع آب انتقال یافته و دارای مالکیت عمومی می باشد. درمان با‌ آب معدنی و به اصطلاح علمی کرونوتراپی، یکی از انواع معالجه به طریقه فیزیکی می باشد. اکنون آب چشمه معدنی کندوان یکی از موثرترین منابع طبیعی جهت از بین بردن سنگ کلیه شهرت پیدا کرده است.

قله سلطان داغی از کوهستان سهند یا زیارتگاه اسامه سپهسالار لشکر اسلام

کوهستان سهند پس از سبلان یکی از بزرگترین و مهمترین برجستگیهای آذربایجان‌شرقی و از معروفترین کوههای آتشفشانی خاموش ایران است که در 50 کیلومتری جنوب تبریز قرار دارد و سلطان داغی در شال غربی کوهستان سهند و در شهرستان اسکو واقع شده است این کوه بعد از قله جام داغی سهند به ارتفاع 3710 متر و قوچ گلی سهند به ارتفاع 3700 متر سومین قله سهند محسوب می شود که 3476 متر ارتفاع دارد این کوه یکی از کوههای مهم آتشفشانی سهند بوده که در حدود ده میلیون سال پیش فعال بوده است و به علت برودت هوا و انجماد و انقباض، توده سنگها بصورت ورقه ورقه درآمده اند.

بقعه امامزاده اسکو

 بر روی تپه‌ای در جنوب اسکو و مشرف به شهر واقع شده، گنبدی دارد آجری و بلند که چهار منفذ کوچک در چهر روی آن تعبیه شده است. در ورودی بقعه به دهلیز کوچکی باز می‌شود که راهی به درون بقعه دارد و یک ضریح چوبی کهنه روی قبر امامزاده نهاده اند. در کنار یکی از قبور سنگ طاق مانندی موجود است که تقریباً دو ثلث آن در خاک فرو رفته و مردم محل آنرا «سانجی داشی» و یا سنگ سرفه می گویند و معتقدند که بچه هایی که سیاه سرفه بگیرند اگر از زیر آن سنگ عبور کنند به جهت اینکه این سنگ دروازه اولیاء ا… بوده شفا پیدا می کنند و از جمیع امراض در امان خواهند بود.

 روستای عنصرود

 یکی از اقراء پرجمعیت دهستان سهند می باشد که دارای طبیعت جذاب و سرسبز و چشمه های آب معدنی بوده که بعلت عدم راه دسترسی مطلوب آنطور که باید و شاید در سطح شهرستان و استان شناخته نشده است و نیاز به ایجاد و احداث راه مناسب به منظور توسعه صنعت توریسم دارد که در صورت ایجاد امکانات لازم و معرفی توسط ارگانهای ذیربط می تواند در توسعه اقتصادی و اجتماعی قریه مذکور و قراء همجوار خیلی موثر باشد.

پیرحیدر

 مردی زاهد و گوشه نشین که بنوشته مرحوم آقای کارنگ … از سمنان به تبریز آمده بعد در اسکو سکونت گزیده است، مقبره او به همراه پسرش باباشکر الله در شرق محله سوسیان در روی تپه ای قرار گرفته و این منطقه بنام وی نامگذاری شده است، قبر پیر حیدر خاکی است و کتیبه ای ندارد و یا داشته از بین رفته است. وفات پیر حیدر در دوازدهم صفر 856 قمری در اسکو اتفاق افتاده است پائین تپه باغهای باصفاست و باغ خلیل اوف از آن جمله است و خلیل اوف که نامش حاج سیدرضا اسکویی و برادرش سید حسن بود هر دو فرزندان حاج خلیل و بانی دبستان برادران اسکویی در اسکو هستند.

نوشته شده در   پنجشنبه 27 اسفند 1394  ساعت  12   توسط   مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اسکو
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید