سه شنبه 4 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 25 ژوئن 2019
برگزاری دوازدهمین کارگاه آموزش خانواده با موضوع مهارتهای بدست آودرن مدارا در خانواده در خانه قرآنی

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی؛ دوازدهمین کارگاه اموزش خانواده با موضوع مهارت های برای به دست آوردن مدارا در خانواده در خانه قرآنی نورالزهرا با حضور حجت‌الاسلام مصطفی سامانی پور کارشناس اعزامی اداره تبلیغات اسلامی برگزار شد.
حجت‌الاسلام مصطفی سامانی در این کارگاه آموزشی ضمن مهم شمردن این مهارت در خانواده  گفت: یکی دیگر از وظایف همسران در خانواده رفق ومدرا هست مدارا یعنی برخورد با نرمیت و نه برخورد با خشونت است. وی در این کارگاه با ارائه مهارتهای رفق و مدارا در خانواده گفت: اولین مهارت برای به دست آوردن  مدارا در خانواده «تمرکز بر نقاط قوت»است که عبارت است از کسى که مى‏خواهد آثار نامطلوب رفتارهاى ناخوشایند را مهار کند، جنبه‏ هاى سالم عملکرد خانواده را در نظر مى ‏گیرد. ما در میان خانواده ‏هایى که مى ‏شناسیم و با آنان ارتباط داریم، عموما حالت مطلقى را نمى ‏بینیم؛ یعنى این‏گونه نیست که یک خانواده سفیدِسفید و خانواده دیگر سیاهِ‏ سیاه باشد. طیفى از سیاهى و سفیدى در میان همه خانواده ‏ها دیده مى ‏شود.البته این طیف داراى نوسان است؛ شدت و ضعف و مراتب مختلف در آن دیده مى‏ شود، اما خوشبختى مطلق یا بدبختى مطلق دیده نمى ‏شود. حال براى اینکه گذر از سیاهى‏ ها براى انسان آسان گردد، یکى از مهارت‏ ها تمرکز بر نقاط قوت است. در بسیارى از خانواده ‏هاى پرتنش نیز مى ‏توان نقطه‏ هاى مشترکى را پیدا کرد.
دومین مهارت برای بدست آوردن مدارا در خانواده بخشودگى؛ بخشش عبارت از روال منطقى رویارویى با تألّم ناشى از جراحت روحى و بازسازى احساس‏ها و باورهاى شخصى است. فرایند بخشش شامل سه مرحله است: فراموش کردن آنچه که قبلاً روى داده است ؛  تشخیص آنچه فعلاً در حال روى دادن است؛ آینده‏نگرى.
وی در این کارگاه به نمونه های عینی در بحث مدارا اشاره کرد و در اخر بحث این کارشناس اعزامی درادامه به مشاوره حضوری پرداخت.

نوشته شده در   سه شنبه 5 بهمن 1395  ساعت  09   توسط   مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اسکو
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید