سه شنبه 4 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 25 ژوئن 2019
راهکار قرآنی برای آرامش در خانواده

راهکار قرآنی برای آرامش در خانواده

 

یکی از ضروریات تشکیل جامعه سالم، تشکیل خانواده سالم است. اگر خانواده اصلاح شود جامعه نیز رو به صلاح خواهد رفت و هرچه بنیان خانواده مستحکم تر باشد بنیان جامعه نیز مستحکم تر خواهد بود.

زن و شوهر به عنوان دو رکن اصلی این محیط وظایفی را در قبال خود و فرزندان دارند که قرآن و روایات هم در این زمینه کم سخن به میان نیاورده است.

بسیاری از افراد می پرسند که چه باید بکنیم تا این ارتباط در محیط خانه برقرار شود. در قرآن برخی از این عوامل استحکام آمده است که ما به آن اشاره می کنیم :

 

1. ایجاد فضای عاطفی

اولین مطلبی که زن و شوهر، باید مورد توجه قرار بدهند این است که محیط خانواده را محیطی همراه با صفا و صمیمیت نگه دارند.

 برای این منظور قرآن یکسری راهنمایی ها برای ما دارد:

 

الف : خطاب زیبا:

هر کسی دوست دارد که نام او را به خوبی صدا بزنند و از اینکه نام او به زیبایی برده شود احساس بزرگی و شخصیت می کند.

امیرالمؤمنین (ع) در روایتی می‌فرماید: اگر دوست دارید دیگران شما را با نام نیکو صدا بزنند شما هم آنها را با نام نیکو صدا بزنید.

در سوره حجرات آیه 11 می خوانیم خداوند می فرماید:

(ای اهل ایمان! گروهی از شما گروه دیگر را مورد تمسخر قرار ندهد شاید آن مسخره شدگان بهتر از این مسخره کنندگان باشند و زنان هم شایسته نیست زنان دیگر را مورد تمسخر قرار دهند شاید آنان بهتر از اینان باشند.)

همانطور که در آیه مشخص است قرآن، صدا زدن نامناسب را بعد از  ایمان آوردن کاری خلاف و زشت می شمارد.

خالی از لطف نیست روایتی را از حضرت رسول , اینجا بیان کنیم حضرت می فرمایند:

سه چیز است که دوستی و محبت را در میان دو مسلمان تقویت می‌کند.

 اول اینکه؛ هنگام ملاقات با خوشرویی و چهره ای گشاده برخورد کند.

دوم؛ برای برادر مسلمان خود جا باز کند و برای نشستن او جایی شایسته نشان دهد.

و سوم اینکه؛ به بهترین نامی که دوست دارد او را صدا بزند.

 

ب : گفتگوهای محبت آمیز:

ارتباط کلامی عاطفی و دل نشین می تواند نقش بسیار مؤثری را در گرم نگه داشتن محیط خانواده داشته باشد این شیوه علاوه بر استحکام محیط خانواده، نقش مؤثری را هم در تربیت فرزندان به عهده دارد.

خداوند در سوره قصص آیه 9،  نمونه ای از طرز سخن گفتن یکی از زنان بهشتی(آسیه) را بیان می‌کند که او چگونه با همسر خود (فرعون) به نرمی سخن می‌گوید:

در مورد طفلی که از دریا گرفته بودند (به همسرش گفت: این نوزاد نور چشم من و توست، او را نکشید شاید برای ما سودی داشته باشد یا اینکه او را به عنوان فرزند خود بپذیریم.)

این بانوی شایسته با گفتگوی دلنشین و استدلال متین خود خانواده اش را از یک بحران نجات داده و همسرش را از قتل یک کودک بی گناه بازداشت.

 

ج : سلام کردن:

یکی از خصوصیات فرهنگ اسلامی، سلام کردن به دیگران است. سلام باعث از بین رفتن کینه می شود و نوعی ابراز محبت به دیگران است.

در قرآن آمده است: «فإِذا دَخَلْتُمْ بُیُوتاً فَسَلِّمُوا »(24 نور) (هرگاه به خانه ای وارد می شوید (اگر کسی هم در آنجا نباشد) بر خودتان سلام کنید، سلام خوش آمدی است مبارک و پاکیزه از جانب خدا، پروردگار متعال اینگونه آیات خود را بر شما آشکار می کند تا درمورد آنان به تفکر و اندیشه بپردازید.)

از امام صادق (ع) هم روایت است که خطاب به مردان می‌فرماید: وقتی که مردی از بیرون به خانه می رود به اعضای خانواده به ویژه همسرش سلام کند.

 

د: مشورت کردن:

مشورت استفاده از فکر دیگران است و باعث راهنمایی انسان در امور زندگی می شود. از طرفی مشورت با خانواده در امور مرتبط و لازم خود باعث ایجاد علاقه، احترام به افکار دیگران و همچنین تقویت ارتباط خانواده و لطافت روح حاکم بر خانه و خانواده می‌گردد.

در قران کریم هم نقل شده است که تبادل افکار میان فرعون و همسرش و نتیجه رأی مشاوره آنها باهم موجب نجات جان یکی از پیامبران الهی شد.

و در سوره بقره آیه 233 به مشورت زن و شوهر در مورد چگونگی رفتار با کودک شیرخواره اشاره کرده و می فرماید: «فَإِنْ أَرادا فِصالاً عَنْ تَراضٍ مِنْهُما وَ تَشاوُرٍ فَلاجُناحَ عَلَیْهِما» (اگر آن دو با مشورت و رضایت یکدیگر بخواهند کودک را زودتر از شیر بازگیرند گناهی بر آنها نیست.)

میوه و ثمره امر مشورت میان زن و شوهر در خانه چیزی جز تحکیم روابط و نظام خانواده نیست.

 

2: عفو و گذشت

هر زن و شوهری در زندگی دچار لغزش هایی می شوند و هیچ کس غیر معصومین] از این امر مستثنی نیست.

در زندگی مشترک یکی از علل مهم اختلافات خانوادگی عدم تحمل و کم صبری زوجین است، که البته این قبیل مسائل بیشتر در ابتدای زندگی زوجین اتفاق می افتد که اگر به درستی مهار نشود، می تواند عامل مهمی در دامن زدن به اختلافات شود.

بهترین روش در تقویت بنیان خانواده توسل به عفو، گذشت و بردباری در مقابل خطاهای یکدیگر می باشد.

به همین جهت قرآن کریم در سوره نور آیه 22می فرماید: « وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیم»

(آنان شایسته است عفو کنند و از لغزش های دیگران چشم بپوشند آیا دوست نمی دارید که خداوند نیز شما را عفو کند البته که خدا آمرزنده و مهربان است.»

 

3: خدمت به خانواده

تأمین نیاز های خانواده از جمله وظایف مرد است او با این عمل خود، علاوه بر ایفای نقش مدیریت در خانه رضایت همسر را نیز به دست می آورد. خدمت به خانواده موجب گرمی کانون خانواده و نزدیکی دلها به همدیگر و نوعی آموزش عشق و محبت و خدمتگذاری به فرزندان است.

این عمل والا و پسندیده در میان آیات الهی از شیوه های مردان خدا و پیامبران الهی شمرده شده، چنانکه در داستان سفر حضرت موسی به همراه خانواده اش به ناحیه مصر، در آیه 10 طه می فرماید: (موسی به خانواده اش گفت: اندکی مکث کنید که من آتشی می بینم شاید شعله ای از آن را برای شما بیاورم یا بوسیله این آتش راه را پیدا کنم.)

شکوفایی روحیات جدید، کسب تجارب ویژه برای فرزندان، مشاهده اعجاز طبیعت، شناخت بیشتر نسبت به قدرت الهی و صله ارحام همه و همه موجب استحکام  بیشتر پیوند خانواده و  همچنین کسب پاداشهای معنوی می‌گردد که همه اینها دستاوردهای خدمت به خانواده است.

 

4: سفرهای خانوادگی

رفتن به سفرهای زیارتی و تفریحی به همراه خانواده از جمله ضروریات زندگی محسوب می‌شود.

 این امر آثار و برکات تربیتی، اخلاقی و آموزشی فراوانی به همراه دارد.

شکوفایی روحیات جدید، کسب تجارب ویژه برای فرزندان، مشاهده اعجاز

طبیعت، شناخت بیشتر نسبت به قدرت الهی و صله ارحام همه و همه موجب استحکام بیشتر پیوند خانواده و همچنین کسب پاداشهای معنوی می‌گردد که همه اینها دستاوردهای سفر خانواده است.

قرآن کریم نیز به نوبه خود در میان آیات آسمانیش به سفرهای خانوادگی اشاره دارد. در سیره اهل بیت ] نیز از این گونه موارد زیاد گزارش شده است. سفر حضرت ابراهیم به همراه خانواده به سرزمین وحی و کعبه معظمه، مسافرت حضرت موسی به همراه همسرش صفورا از مدائن به مصر، سفر خانوادگی حضرت یعقوب از کنعان به سوی مرکز حکومت یوسف } نمونه هایی از سفرهای خانوادگی است.

 

5: مصالحه و مدارا

در زندگی مشترک میان زن و شوهر اگر مصالحه و مدارا حکمفرما نباشد بدون تردید نظام خانواده از هم گسیخته خواهد شد.

اگر یکی از زوجین براساس غرور و خودخواهی بخواهد سلیقه و اندیشه های فردی خود را بردیگری تحمیل کند مطمئناً راه به جایی نخواهد بود.

قرآن در این زمینه می فرماید: «وَ إِنِ امْرَأَةٌ خافَتْ مِنْ بَعْلِها نُشُوزاً أَوْ إِعْراضاً فَلا جُناحَ عَلَیْهِما أَنْ یُصْلِحا بَیْنَهُما صُلْحاً وَ الصُّلْحُ خَیْرٌ وَ أُحْضِرَتِ الْأَنْفُسُ الشُّحَّ وَ إِنْ تُحْسِنُوا وَ تَتَّقُوا فاِنَّ اللَّهَ كانَ بِما تَعْمَلُونَ خَبیراً» (النساء : 128)

(اگر زنی از ناسازگاری و رویگردانی شوهرش بیم داشته باشد مانعی ندارد که با هم صلح و سازش کنند)

زن یا مرد می توانند با چشم پوشی از پاره ای حقوق خود با همسرشان مدارا کنند چرا که مصالحه و مدارا بهترین راه زندگی است. کوتاه آمدن در مسائل خانوادگی مانند خطای همسر و فرزندان و یا حساس نشدن درمقابل عادات و سلیقه های ناموزون اعضای خانواده، سعادت دنیا و آخرت و عزت و سربلندی در پی دارد و بنیان خانواده را از تزلزل و سستی باز می دارد. 


نوشته شده در   سه شنبه 26 بهمن 1395  ساعت  11   توسط   مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اسکو
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید