يکشنبه 30 تير 1398 - 18 ذو القعدة 1440 - 21 ژوئیه 2019
عوامل خوشبختی در اسلام
اسلام به عنوان دینی کامل و برگرفته از فطرت بشری که به تمامی زوایای زندگی اسناها توجه نموده است ضمن آنکه دستوراتی تشکیل زندگی داده است ،حقوقی برای هر زن و مردی تعیین نموده و آنها را به رعایت آن سفارش نموده است .بدون شک رعایت این حقوق و دانستن مهارت ها می تواند خوشبختی و سعادت زوجین را به همراه داشته باشد. برخی از این مهارت ها به شکل زیر است
گفتن واژگان زیباو سخنان دلکش
گفتن سخنان زیبا وخوب همسران را به یکدیگر جذب می کند زوجین باید از واژگان زیبا استفاده کنند تا دل همسر خود را بدست اورند .امام علی(ع) در تعبیری میفرمایند :بسا سخنی که از تیر هایی کارگر تر است . (میزان الحکمه ج11 ص 5239 حدیث 7832)
ویا در حدیثی دیگر میفرمایند :هر که گفتارش نیکو باشد پیروزی در برابر اوست .(میزان الحکمه ج 11 ص5259ح17954)
رسیدگی و آرایش
زن باید در خانه از لباس های بسیار زیبا استفاده کند ،خود را برای شوهر آراسته سازد در این صورت است که مرد به سراغ او امده و دلبسته او میشود .
زنی نزد پیامبر آمد و گفت :شوهرم نزد من نمی اید پیامبر فرمود :خود را خوشبو کن تا نزد تو آید گفت از هیچ بوی خوشی فروگذار نکردم حضرت فرمودند:همسر تو اگر میدانست که چه ثوابی در آمدن نزد تو است از تو دوری نمیکرد پس فرمود که چون توجه جانب تو میشود فرشته ها او را احاطه می کنند و ثواب ان را دارد که شمشیر کشیده و در راه خدا جهاد کند پس چون با تو نزدیکی کند گناهانش می ریزد چنانکه برگ از درخت فرو میریزد پس چون غسل میکند از گناهان بدر میاید (حلیه المتقین باب 4 فصل اول 97)
نگاه پر از محبت
وقتی که نگاه زوجین از یکدیگر پر از عشق باشد ایرادات و عیوب یکدیگر را کمتر توجه می کنند به یکدیگر علاقه ای بیشتر نشان می دهند چشم عاشق از دیدن عیوب معشوق کور است و هر آنچه در او می بیند عشق است .
هنر گوش دادن
یکی از راه های دلبستگی زوجین گوش دادن به سخنان و درددل کردن است تا با سخن گفتن به آرامش برسند امام علی علیه السلام می فرمایند :بهره آدمی از گوشش برای خود او و بهره زبانش برای دیگران است (معارف و تعاریف ج8 ص 688) اما گوش دیدن باید با جان ودل باشد و گوش دادن سرسری سودی ندارد امام علی میفرمایند:شنیدن گوش باید غفلت دل سودمند نباشد (غررالحکم ص450 ح5676)
استفاده از عطر و بوی خوش
بوی خوش و استفاده از عطر در اسلام بسیار سفارش شده است حضرت محمد در مورد دخترشان زهرا اینگوبه میفرمایند :هرگاه به بوی بهشت اشتیاق پیدا میکنم رایحه زهرا را استشمام میکنم (بحار الانوار ج8 ص119)
نظافت و پاکیزگی
نظافت از اصول مهم حفظ روابط عاطفی زوجین است امام صادق علیه السلام در حدیثی می فرمایند :هرگاه شب برای عبادت برخاستی مسواک بزن زیرا فرشته ای می آید و دهانش را بر دهان تو میگذارد و هر کلمه ای که تلاوت میکنی به زبان اوری به آسمان بالا میبرد پس باید دهانت خوشبو باشد (میزان الحکمه ج6ص2641ح9072) واین بیانگر این مطلب است که اساس اسلام بر زیبایی و پاکیزگی است و اسلام کثیفی و ژولیدگی را دوست ندارد .
دست دادن و فشردن دستان
از موارد دیگر فشردن دستهاست که باعث از بین بردن کینه در میان زوجین میشود ومحبت میان ان دو را افزون میکند . امام صادق علیه السلام می فرمایند :به یکدیگر دست بدهید که از دست دادن کینه را از بین می برد (تحف العقول ص655ح40)
رعایت نکات زناشویی
زن و مرد برای آرامش یکدیگر آفریده شده اند به همین دلیل است که در کنارهم به آرامش می رسند مردی که بیرون از خانه کاری کند و زنی در خانه برای تامین و اداره کردن کارهای خانه در خانه می ماند پس از خستگی روزانه باید از وجود یکدیگر لذت ببرند . مردم در دنیا و آخرت لذتی بهتر از لذت همسر نچشیده اند، بهشتیان در بهشت از چیزی به اندازه نکاح لذت نمی برند نه از خوراکی ها و نه از نوشیدنی ها (میزان الحکمه ج2 ص769ح2460)
سپاسگزاری
عبارت شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند بیانگر این واقعیت است . از نشانه های عشق قدرشناسی و سپاسگزاری کردن است .پیامبر فرمودند:شکر نعمت باعث ماندگاری آن می شود .(نهج الفصاحه ص 261 ح2355)
خوش اخلاقی
داشتن اخلاق خوب و خوش برخوردی زندگی زناشویی را تداوم میبخشد و باعث ثبات در زندگی میشود .بداخلاقی بی ادبی و ....باعث از بین بردن صفا و آرامش در زندگی میشوند و داشتن همسر بد اخلاق از دلایل پیری است . از همین روست که در اسلام تاکید بسیار بر خوش اخلاقی شده است
داشتن تدبیر در زندگی زناشویی
دنیای امروز دنیای اقتصاد و صنعت است و همه انسان ها درگیر مسایل اقتصادی و معیشتی هستند . بسیاری از طلاق ها بر اثر سو تدبیر و مشکلات اقتصادی اتفاق می افتد به همین دلیل در زندگی داشتن فکر اقتصادی بسیار ضروری جلوه میکند البته صرفه جویی و قناعت نیز بسیار با اهمیت است و اسراف و تجمل زندگی زناشویی را تهدید میکند
این ها راهکار های حفظ خانواده در اسلام است تا اساس خانواده براحتی سست نشود و امنیت اجتماعی دچار تهدید و آسیب قرار نگیرد .
نوشته شده در   شنبه 17 تير 1396  ساعت  08   توسط   مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اسکو
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید